ZESTRESOWANY NOWORODEK


Zestresowany noworodek? Co za pomysł! Jakie stresy może mieć taki malutki człowiek?!!!

W powszechnym mniemaniu dziecko nie powinno mieć żadnych napięć w ciele, bo na takowe jest jeszcze za młode. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego , że jednym z największych stresów w życiu są właśnie narodziny. Poziom adrenaliny u noworodka jest wówczas 20-krotnie wyższy niż u dorosłego w trakcie zawału serca!

Podczas porodu ciało poddawane jest ogromnym siłom wypierającym z jednoczesnym oporem stawianym przez tkanki kanału rodnego. W trakcie tego procesu dziecko musi samodzielnie obrócić się i skręcić, aby przecisnąć się między kośćmi miednicy matki.

Główka ulega wówczas wielu naciskom, ale z powodu elastyczności kości, szwów czaszki i ciemiączek, ma zdolność zmniejszenia swojej objętości. Mimo to dochodzi często do zniekształceń i asymetrii. Większość z nich wyrównuje się w ciągu kilku dni lub pierwszych tygodni życia ( jeśli dziecko ssie, płacze i krzyczy), ale jeśli poród był ciężki, przedłużał się lub były innego rodzaju kłopoty, proces remodelowania główki nie przebiega do końca. Także użycie narzędzi jak kleszcze czy vacuum pozostawia wyraźne ślady. Dziecko ma wówczas uczucie ciągłego napięcia w głowie.

terapia podstawy czaszki
terapia podstawy czaszki

Podstawa czaszki to miejsce wyjścia nerwów zaopatrujących język, twarz, gardło, a także nerwu błędnego unerwiającego trzewia. Napięcia w tej okolicy spowodują więc kłopoty ze ssaniem lub trawieniem.

Klatka piersiowa to kolejne miejsce narażone w trakcie porodu. Zwłaszcza kiedy główka jest już wstawiona w kanał rodny, są skurcze parte, a nie ma jeszcze dobrego rozwarcia. Dochodzi wtedy do silnej kompresji żeber i przepony. Upośledza to drożność przełyku, a także wywołuje skłonność żołądka do zwracania jego zawartości.

Napięcia na pępowinie, zwłaszcza jeśli była ona owinięta wokół szyi dziecka, prowadzą do napięć w brzuchu.

Stres matki podczas ciąży lub porodu ustala pewien poziom wrażliwości dziecka . Hormony stresu będą utrzymywać je w stanie ciągłego pogotowia. Taki noworodek będzie miał kłopoty ze spaniem i rozluźnieniem się. Nie będzie też dobrze trawił, gdyż mleko zbyt szybko będzie opuszczało żołądek, zanim enzymy trawienne dostatecznie je rozłożą. Dojdzie do fermentacji i zbierania się gazów w jelitach.

terapia czaszkowa
terapia czaszkowa

Nieuwolnione napięcia w obrębie podstawy czaszki i uszu upośledzą drenaż tkanek ucha środkowego. Stworzy to skłonność do nawracających zapaleń ucha środkowego.

Uciśnięcie kości skroniowej może upośledzić funkcję nerwu zaopatrującego mięsień odwodzący oka, co prowadzi do powstania zeza. Jeśli dziecko zostało przebadane przez lekarza, który nie znalazł przyczyny anatomicznej , taka jest najprawdopodobniej przyczyna asymetrii.

Kości twarzy są również podatne na okołoporodowe napięcia, a przecież muszą być wolne by stworzyć miejsce dla rozwijających się zębów, górnych dróg oddechowych i zgryzu. W przeciwnym razie dojdzie do zaburzeń zgryzu.

 

Są to tylko przykładowe zaburzenia funkcji spowodowane niewyrównaniem napięć okołoporodowych u dzieci.

 

asymetria główki
asymetria główki

Twój Maluszek potrzebuje pomocy osteopaty nawet jeśli jest całkowicie zdrowy, ale:

-ma zaburzony rytm snu i czuwania

- jest niespokojny, rozdrażniony i  płacze bez uchwytnego powodu

-pręży się i odgina do tyłu

-ma kolki, nieregularne wypróżnienia

-ma kłopoty ze ssaniem piersi

- ma asymetrię ułożeniową

- nie odwraca główki równo w obie strony

-ma zniekształconą główkę, która nie wyrównała się w ciągu 3 tygodni

-nierówno pracuje rączkami czy nóżkami

-coś Cię niepokoi w jego zachowaniu, czujesz,że coś jest "nie tak"

Dzieci po porodach z komplikacjami, kleszczowych, vacuum , twarzyczkowych czy cięciach cesarskich powinny być obowiązkowo skontrolowane przez osteopatę!!!

Fakt, że dziecko dostało „ 10” w skali Apgar nie świadczy o tym, iż nie ma ono problemów. Lekarze oceniają inne cechy, nie diagnozują zaburzeń funkcjonalnych.

Pozostawienie dziecka z nieuwolnionymi napięciami owocuje zaburzeniami jego rozwoju fizycznego , emocjonalnego i umysłowego.