Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

WHIPLASH-uraz typu smagnięcie biczem


whiplash podczas wypadku komunikacyjnego
whiplash podczas wypadku komunikacyjnego

W ortopedii i traumatologii termin ten jest używany w związku z urazem czaszkowo- mózgowym, w wyniku którego poszkodowany cierpi z powodu objawów pourazowych.

Uraz tego typu powstaje na skutek nagłego zatrzymania ciała będącego w ruchu lub gwałtownego wprawienia w ruch ciała pozostającego w spoczynku. Z powodu nieprzygotowania organizmu do tego typu przyspieszenia dochodzi do powstania wielu uszkodzeń i zaburzeń. Na przednie struktury ciała działają głównie siły rozciągające prowadząc do mikrorozerwań, struktury tylne ulegają kompresji.

 

rollercoaster
rollercoaster

Urazy typu whiplash zachodzą najczęściej w następujących okolicznościach:

- wypadki komunikacyjne

- pominięcie stopnia

- przejażdżki w parkach rozrywki

- turbulencje i dziury powietrzne w czasie lotu

- skok do za płytkiej wody

- zbyt silne uderzenie noworodka w pośladki w celu wywołania pierwszego oddechu

bóle głowy i zaburzenia koncentracji
bóle głowy i zaburzenia koncentracji

Konsekwencje zdrowotne urazu typu smagnięcie biczem:

- utrata świadomości

- nudności i wymioty

- zaburzenia oddychania

- pourazowe splątanie

- objawy sensomotoryczne jak parestezje, brak lub upośledzenie czucia, porażenia - UWAGA !!!!! często objawy te nie znajdują zobiektywizowania w badaniu neurologicznym.

Nawet jeśli bezpośrednio po urazie nie odczuwamy żadnych dolegliwości, mogą się one pojawić kilka godzin później. Sztywność i bóle karku, napięcie ,zmęczenie mogą się powoli rozwinąć. Dochodzi do ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa i potylicznych bólów głowy.

W przypadku urazu ciężkiego objawy pojawiają się znacznie szybciej i  mają dużo większe nasilenie. Dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych i stawów międzywyrostkowych. Powoduje to:

- bóle szyi i głowy

- bóle korzeniowe

- neuralgie segmentalne

- nudności

- wymioty

- zaburzenia psychiczne

Ponadto odległą konsekwencją mogą być zaburzenia słuchu, szumy uszne, zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją i utraty świadomości.

podczas whiplashu dochodzi do zablokowania kosci krzyżowej, co uposledza drenaż w tym obszarze
podczas whiplashu dochodzi do zablokowania kosci krzyżowej, co uposledza drenaż w tym obszarze

Podczas urazu dochodzi również do zaburzenia drenażu w obrębie klatki piersiowej . Pozostałe odcinki kręgosłupa także nie pozostają wolne od dysfunkcji. Dochodzi do upośledzenia drenażu czaszki ( napięcie na szwie potyliczno-skalistym ), w obszarze uderzenia w mózgu powstają zastoje. Naruszone lub podrażnione zostają struktury nerwowe układu współczulnego i przywspółczulnego. Siła oddziałująca na kość krzyżową powoduje jej wklinowanie się pomiędzy kości biodrowe i ufiksowanie stawów krzyżowo- biodrowych, co może wywołać silne bóle, a przede wszystkim zaburzy drenaż w obrębie miednicy małej. Może to doprowadzić do upośledzenia płodności, a także pojawienia się skłonności do tworzenia torbieli jajników!!!

Wymienione wyżej dysfunkcje wywołują szereg dolegliwości o bardzo nietypowych symptomach, czasem w obszarach znacznie oddalonych od miejsca urazu. Są one bardzo trudne do zdiagnozowania, tym bardziej, że ciężko skojarzyć je z wypadkiem, gdyż pojawiają się czasami w wiele tygodni lub miesięcy po fakcie.

Po tego typu urazach skupienie się na leczeniu tylko odcinka szyjnego kręgosłupa jest dużym błędem. Ocenie powinno podlegać funkcjonowanie całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem obszarów najbardziej narażonych.

 

Po każdym incydencie, nawet jeśli dolegliwości nie są zbyt dotkliwe, powinno się poddać kontroli osteopatycznej i  terapii zablokowanych miejsc. Zaniedbanie  może zaowocować rozwinięciem się poważnych zaburzeń nie poddających się żadnym tradycyjnym metodom leczenia.