Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

ZABURZENIA OKOŁOPORODOWE


 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego , że jednym z największych stresów w życiu są właśnie narodziny. Poziom adrenaliny u noworodka jest wówczas  wyższy niż u dorosłego w trakcie zawału serca!

Postawmy się na jego miejscu i wyobraźmy sobie drogę, którą ma do przebycia mały człowieczek.

Podczas porodu ciało poddawane jest ogromnym siłom wypierającym z jednoczesnym oporem stawianym przez tkanki kanału rodnego. W trakcie tego procesu dziecko musi samodzielnie obrócić się i skręcić, aby przecisnąć się między kośćmi miednicy matki. Jeżeli coś pójdzie nie tak, mogą pozostać zablokowania lub napięcia tak duże,że siły rozwoju nie będą w stanie wyrównać powstałych ograniczeń.

Główka ulega  wielu naciskom, ale z powodu elastyczności kości, szwów czaszki i ciemiączek, ma zdolność zmniejszenia swojej objętości. Często dochodzi do zniekształceń i asymetrii,ale większość z nich wyrównuje się w ciągu kilku dni lub pierwszych tygodni życia ( jeśli dziecko ssie, płacze i krzyczy) Jeśli poród był ciężki, przedłużał się lub były innego rodzaju kłopoty, proces remodelowania główki nie przebiega do końca. Także użycie narzędzi jak kleszcze czy vacuum pozostawia wyraźne ślady. Dziecko ma wówczas uczucie ciągłego napięcia w głowie.

terapia podstawy czaszki
terapia podstawy czaszki

Podstawa czaszki to miejsce wyjścia nerwów zaopatrujących język, twarz, gardło, a także nerwu błędnego unerwiającego trzewia. Napięcia w tej okolicy spowodują więc kłopoty ze ssaniem a w późniejszym czasie z mową lub trawieniem.

Klatka piersiowa to kolejne miejsce narażone w trakcie porodu. Zwłaszcza kiedy główka jest już wstawiona w kanał rodny, są skurcze parte, a nie ma jeszcze dobrego rozwarcia. Dochodzi wtedy do silnej kompresji żeber i przepony. Upośledza to drożność przełyku, a także wywołuje skłonność do ulewania i wymiotów.

Napięcia na pępowinie, zwłaszcza jeśli była ona owinięta wokół szyi dziecka, prowadzą do naprężeń powieziowych w jamie brzusznej a także okolicy gardła powodując skłonność do chorób jelit, krtani czy tarczycy.

Stres matki podczas ciąży, porodu lub opieki nad noworodkiem ustala pewien poziom wrażliwości dziecka . Hormony stresu będą utrzymywać je w stanie ciągłego pogotowia. Taki noworodek będzie miał kłopoty ze spaniem i rozluźnieniem się. Nie będzie też dobrze trawił, gdyż mleko zbyt szybko będzie opuszczało żołądek, zanim enzymy trawienne dostatecznie je rozłożą. Dojdzie do fermentacji i zbierania się gazów w jelitach.

terapia czaszkowa
terapia czaszkowa

Nieuwolnione napięcia w obrębie podstawy czaszki i uszu upośledząteż drenaż tkanek ucha środkowego. Stworzy to skłonność do nawracających zapaleń ucha środkowego.

Uciśnięcie kości skroniowej może zaburzyć funkcję nerwu zaopatrującego mięsień odwodzący oka, co prowadzi do powstania zeza. Jeśli dziecko zostało przebadane przez lekarza, który nie znalazł przyczyny anatomicznej , taka jest najprawdopodobniej przyczyna asymetrii.

Kości twarzy są również podatne na okołoporodowe napięcia, a przecież muszą być wolne by stworzyć miejsce dla rozwijających się zębów, górnych dróg oddechowych i zgryzu. W przeciwnym razie dojdzie do zaburzeń zgryzu.

 

Są to tylko przykładowe zaburzenia funkcji spowodowane niewyrównaniem napięć okołoporodowych u dzieci.

 

 Jeżeli nawet Twoje dziecko dostało 10 pkt.w skali Apgar nie oznacza to,że nie ma problemów. Lekarze oceniają parametry życiowe, a nie zaburzenia funkcjonalne czy emocjonalne, które wychodzą na jaw trochę później.

 

Jeśłi Twoje dziecko:

 

- ma zaburzony rytm snu i czuwania

-bardzo czujnie śpi i często się wybudza

-ma problem ze ssaniem

-ma problemy z wypróżnianiem, dużo gazów lub jego kupki mają niepokojący wygląd

-dużo ulewa lub wymiotuje a badania lekarskie nie wskazują przyczyny

-jest trudne do uspokojenia

-wymaga ciągłego noszenia na rękach, jest "nieodkładalne", oceniane jako    "high need baby"

-pręży się lub ma asymetrię ułożeniową

 lub po prostu czujesz,że coś jest nie tak, mimo iż lekarze i otoczenie twierdzą ,że dziecko wyrośnie z tego, taka jego uroda, Ty też byłaś taka niedobra :-), dziecko manipuluje Tobą itd. itp., skonsultuj się z osteopatą pediatrycznym. Oczywiście, od zaburzeń funkcjonalnych się nie umiera, ale bardzo ograniczają one potencjał małego człowieka, dostarczają cierpienia fizycznego lub psychicznego i zawsze mają wpływ na jakość życia, także rodziców!

Po ciąży pełnej stresów, trudnych porodach: za długich, za szybkich, wspomaganych, cięciach cesarskich, obarczonych dużym stresem matki zgłoś się do osteopaty dziecięcego. Oceni on sposób funkcjonowania maluszka i  szybko pomoże wyjść z ewentualnych zaburzeń. Dziecko się uspokoi, będzie się pięknie rozwijać, a Ty będziesz mogła się cieszyć urokami macierzyństwa. Pomóż swojemu Maluszkowi jak najszybciej zaadaptować się w nowym środowisku, poczuć się bezpiecznie i komfortowo w świecie, w którym będzie musiał sobie radzić przez następne kilkadziesiąt lat...